Web Sitenizi planlarken bilmeniz gerekenler

Neden Web Siteniz olmalı : Yeni çıkan Türk Ticaret Kanununda bir zorunluluk olmasının yanısıra emek ve para harcadığınız şirketinize karşı da bir sorumluluk olan web siteniz aynı zamanda potansiyel müşterilerinize de ulaşım için günümüzün en önemli enstrümanıdır. Var olan müşteri portföyünüze ek olarak potansiyel müşterilerinizin de size ulaşması için etkin kullanmanız gereken web sitesi içeriği ve teknolojisi ile de online iletişim kurmanızı sağlayan bir arayüz özelliği de taşımalıdır..

Web Sitesinin Ana Bileşenleri : Web siteleri kabaca 4 ana bileşenden oluşur. İsim tescili , hosting , tasarım ve optimizasyon. Tasarım ve optimizasyon en önemli iki enstrüman olup iyi bir tasarımın hedef kitle üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Bununla birlikte sözkonusu iyi tasarımın hedef kitleye ulaştırılmasında kilit konu optimizasyon yani arama motorlarına uyumluluktur.

Sitenizi kime yaptırmalısınız : Her iş kolunda olduğu gibi bilişim sektöründe de muhatabınızın sizi ne kadar anladığı ve ihtiyaçlarınıza cevap verebilme yetenekleri buradaki ana noktadır. Sonrasında kaç yıldır faaliyet gösterdiği daha öncesinde kimlerle çalışıldığı yani portföy önemli noktalardır. Unutulmaması gereken “Bu işlerden anlayan yeğeniniz yada ucuza bu işi hallediveren internet cafeniz” belki kısa bir süre için beklentinize cevap verecekse  ancak 7 gün 24 saat canlı destek sağlamada ve tüm işlem sürecini Kurumsal bir mantıkla hizmetinizin devamını sağlamaktan uzak kalacak

Siteniz var ama size neden iş gelmiyor : Günümüzde web siteleri ne ulaşım sitenin kendi kadar önem arz etmektedir. Söz gelimi anahtar kelimelerle donatılmamış , içerik olarak zenginleştirilmemiş bir web sitesi hedef kitleniz tarafından ulaşılamıyorsa ne kadar güzel tasarlanmış olursa olsun milyonlarca site içinde kayıp olmaya mahkumdur.

Sitenize gelen ziyaretçilerden nasıl haberdar olursunuz : Tüm internet sitelerinin ziyaret istatistikleri serverlar tarafından tutulmaktadır. Bu istatistikleri düzenli kontrol ederek hangi günler ve saatlerde yoğun olarak ziyaret edildiğinizi, size ulaşırken hangi anahtar kelimelerin kullanıldığını tespit etmeniz içeriğinizi güncelleyip geliştirirken size fikir verecektir.