Web Sitesinde İstatiksel Yanılgı

Önemsediğimiz bu konuda bir takım bilgiler vermek istiyoruz.Zira bu konu çoğu zaman yanlış anlaşılan ve istismar edilen bir konudur.

İnternet sitenizin istatistikleri doğru bir şekilde analiz edilirse size yararlı bir takım bilgiler vermesine rağmen sözgelimi Brezilyadan alacağınız 1000 aylık hitin hiç bir anlamı yoktur. Bunun yerine tek bir gerçek ziyaretçi sizi arıyor ve sizden satınalma yapmak istiyorsa işte bunun  bir anlamı vardır.

Bir tarihte üretici bir firmanın tecrübesiz dış ditaret elemanı hanımefendi istatistiklere bakarak üst yönetime bilgi veriyordu. Dün Brezilyadan girmişler, Perudan 5 kişi siteye girmiş. İyi de güzel kardeşim senin firma Brezilya ile iş yapıyor mu ? Yapmayı düşünüyor mu ? Yapma kapasitesi var mı ? Oraya navlun hesapladın mı . 5 değil 5000 ziyaret olsa da iş yapmayacağın – yapamayacağın bir ülkeden sitene gelen ziyaretin nasıl bir önemi var. Biraz daha ileri gidelim ; sitende İspanyolca veya Portekizce içerik var mı . İngilizce içerik yeterli mi. Neden ve nasıl girişmiş Taa dünyanın öbür ucundan. Bunun pratikteki faydası nedir.

Bu tür istatistik bilgileri bilen bir IT uzmanı için hangi arama motorunun dünyanın nerelerinde Serverı olduğunu ve bu serverlarda çalışan BOT ve Spieder Botların hangi mantıkla çalıştığını düşününce ne kadar anlamsız olduğu gün gibi ortaya çıkıyor .

İstatistik size hedef bölgelerden aldığınız hitleri , hangi sayfalarınızın incelendiğini , hangi anahtar kelimeler üzerinden trafik aldığınızı söylerse amenna . Bu güzel verileri işleyerek hemen harekete geçin. Ama dünyanın öbür tarafından hiç iş yapmadığınız ve yapmayacağınız bir ülkeden gelen 5000 hit olsa olsa ağına takıldığınız bulk spam- traffic agent programının göstergesidir.

Size tek ve gerçek müşteri ziyaretleri lazım. Ve düzenli olarak …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *